Thera – EvE Online na nowo

Wydany w 2014 roku dodatek do EvE Online zatytułowany „Rhea” wprowadził do niej wiele nowinek, a jedną z nich była właśnie ona – Thera. Ogromny (ponad 340 AU średnicy) system w-space, którego unikatowość od początku wzbudzała duże zainteresowanie wśród gwiezdnych pionierów. Pojawienie się Thery to początek zupełnie nowego ekosystemu w EvE.

astero in space eve online

Jedyny w swoim rodzaju, wormhole ten posiada NPC-owe stacje z dostępem do wielu usług takich jak klonownia, repairshop, market i inne. W jego ofercie znajduje się również ogrom wormholowych połączeń do innych zakamarków EvE, pozwalających na skrócenie podróży o wiele jumpów. Jednakże wiąże się to ryzykiem – tak jak i w pozostałej części w-space, local pokazuje tylko aktywnie piszących pilotów. Powoduje to że na nieostrożnych podróżników często czyhają piraci i im podobni liczący na łatwe kille. W rezultacie Thera jest prawdziwą krainą bezprawia, gdzie nigdzie poza wnętrzem stacji nie można czuć bezpiecznie.

thera station eve online

Mapowaniem ciągle zmieniających się dróg prowadzących do i z Thery zajmuje się organizacja Signal Cartel; grupa pilotów którzy za swoją misję obrali dostarczanie informacji o istniejących połączeniach i bieżącą ich aktualizację poprzez własny portal internetowy. Udostępniają oni również publiczny folder w grze, dzięki któremu możesz korzystać z efektów ich pracy parę chwil po dodaniu połączenia na stronie!

shattered space eve online

Wychodząc naprzeciwko potencjalnym nadużyciom,  na Therę zostały nałożone pewne ograniczenia:

  • Brak struktur graczy. O ile każdy może nazwać Therę swoim domem, nikt nie może powiedzieć że należy on wyłącznie do niego. NPC-owe stacje i ich mechaniki to środowisko w którym nie można uzyskać nieuczciwej przewagi, w przeciwieństwie do funkcjonalności cytadel lub POS-ów.
  • Brak mobilnych baniek.  Jak inaczej można by korzystać z tych wszystkich połączeń jeżeli każdy wormhole byłby „zabaniowany na śmierć” przez bardziej zdeterminowanych graczy? Te rozwiązanie niweluje również potencjał kampienia stacji, jednakże nie dotyczy ono baniek z tzw. dykt.
  • Brak capitali. Żaden capital nie może wskoczyć do Thery ani też zostać zbudowany w jej obrębie. Znacząco ogranicza to zapędy nullsecowych sojuszy do „dyktowania warunków” na jakich toczą się walki w tym systemie. A walki toczą się na pewno!

Thera – miejsce dla nas

Thera naprawdę tchnęła drugie życie w społeczność PvP w EvE Online. Niektórzy traktują ją wyłącznie jako dogodny sposób na przemieszanie się po nullsecu dzięki jej wielu połączeniom. Znajdują się i tacy których urok tego wyjątkowego miejsca przyciągnął na stałe. Wśród nich jesteśmy i my.

thera fleet eve online